Teknik Bilgiler

KOMPOZİT NEDİR ?

Kompozit; iki veya daha fazla malzemenin istenilen özellikler doğrultusunda makro düzeyde bir araya getirilmesi ile elde edilen yeni bir malzemedir.

Kompozit malzemeler kendi içlerinde termoset ve termoplastik malzemeler olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar.

Termoplastik malzemeler ısıtıldıklarında yeniden şekillendirilebilir ve kalıplanabilirler.

Biz termoset matrisli kompozitler üretmekteyiz. Termoset matrisli kompozitler üretildikleri esnada çapraz bağlar oluşturdukları için ısı ile yumuşama belirtisi göstermezler ve muadillerine kıyasla oldukça uzun bir ömre sahiptirler.

Kompozit malzemelerde istenilen özelliklerin sağlanması için farklı matris yapılar kullanılmaktadır. Bu yapılar metal matrisli kompozitler, seramik matrisli kompozitler, polimer matrisli kompozitler, melez (hybrid) kompozitler.

Biz bünyemizde polimer matrisli kompozit ile çalışmaktayız. Çalışmakta olduğumuz polimer matrisli kompozit türü CTP (Cam Elyaf Takviyeli Polyester) / GRP (Glass fiber Reinforced Plastic) / FRP (Fiber glass Reinforced Plastic)’dir.

Polimer matrisli kompozitlerin avantajlarına bakacak olursak;

  • Yüksek gerilme kuvveti,
  • Yüksek kırılma ve çatlama dayanımı,
  • Aşınma ve korozyona karşı yüksek direnç,
  • Hafiflik

 

Kompozit Malzemelerin Avantajları;

  • Yüksek mukavemet- Diğer malzemelere kıyasla istenilen mukavemet değerlerini sağlayabilmektedirler.
  • Hafiflik – Birim alan ağırlığında diğer malzeme türlerine göre yüksek mukavemet değeri sunarak çok daha hafif yapılar oluşturmaktadır.
  • Yüksek dielektrik dayanımı – Elektrik yalıtım özellikleri bakımından çok yüksek performans göstermektedir. İstenildiği taktirde elektriksel iletkenlikte sağlamak mümkündür.
  • Korozyon dayanımı – kompozit malzemeler doğası gereği paslanmaz ve aşınmaz yapıdadırlar. Kimyasal ortamlara ve iklim şartlarına karşı uzun bir ömre sahiptirler.
  • Düşük kalıplama maliyeti – Çelik, alüminyum, metal alaşımları ve diğer üretim yöntemlerine nazaran düşük araç gereç maliyeti sağlamaktadır.
  • Tasarım estetiği – Karmaşık yapıların dekoratif ve estetik amaçlarla kompozit uygulamaları ile üretilebilmeleri mümkündür.

   

BMC & SMC üretim metotları

BMC/SMC sıcak presleme imalatlarıdır. Sıcak pres kalıplaması ise, ısıtılmış metal kalıplar ile hamur haline getirilmiş polyester karışımının yüksek basınç altında kalıplanması yöntemidir. Bu yöntemler ile seri şekilde ürün almak mümkün olmasına karşın kalıp maliyetleri nedeniyle büyük parçalar üretmek zorlaşmaktadır.
 

 Her iki yöntemi de değerlendirecek olursak SMC kırpılmış ve dolgulu polyesterden oluşan bir bileşimdir. SMC bileşimi içerisinde kalıplanması için gerekli tüm malzemeleri (Reçine, Elyaf, Serteştirici, Düşük çekme katkıları vs.)  içerir. Bu bileşim üretim esnasında iki film arasında üretilip daha sonra rulo haline getirilerek kalıplanmaya girer. Böylelikle SMC bileşimini kullanırken herhangi bir ilavede bulunmak gerekmez. Ancak SMC bileşimi üretiminden sonra kalıplamadan önce birkaç gün bekletilmesi gerekir. SMC metoduyla üretilmiş parçalar genellikle çamurluk, spoyler, kaput gibi otomotiv parçalarında ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanı olan Otomotiv sektöründe SMC parça kullanımı hızla artmaktadır. Son yıllarda reçine ve kalıplama teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde metal yüzeyler kadar düzgün yüzeyler elde etmek mümkün olmuştur. Ayrıca üretim hızı da SMC parçaları avantajlı hale getirmektedir. Parçanın boyutlarına bağlı olarak kalıplama süresi  ortalama olarak 1-6 dakika arasında değişmektedir.
 

BMC metodu temel olarak SMC metoduna çok benzemektedir. Ancak BMC üretiminde bileşim tabaka halinde değil, polyester, kırpılmış elyaf, dolgu malzemesi ve çekme azaltıcı katkılar içeren bir hamur halindedir ve üretime alınmadan önce bir kıvamlaşma süresine gerek duyulmaz. Böylelikle hazırlanan hamur direkt olarak kalıbın içerisine yerleştirildiği gibi kapalı kalıplar içerisinde enjekte de edilebilir. BMC metoduyla üretilen ürünler arasında elektriksel parçalar ve otomotiv parçaları sayılabilir. BMC metodu ile üretilen parçalar daha grift ve karmaşık parçalar olabilir. SMC metodu ile daha yayvan tabaka halinde parçalar üretime yatkındır.

 

 

BMC ENJEKSİYON & HİDROLİK PRESLEME

BMC enjeksiyon veya hidrolik presleme metotları, daha önceden hazırlanmış BMC hamurunun kullanılması ile gerçekleştirilen üretim yöntemleridir. Bu iki yöntemde aynı hammadde kullanılmasına karşın üretim teknikleri birbirinden farklıdır.  
 

Enjeksiyon üretiminde, BMC hammadde makinenin haznesine doldurulur. Haznenin içine alınan hammadde, arşimet vidası yardımı ile sıcak kalıbın içine aktarılacağı memenin (nozzle) ucuna kadar getirilir. Bu uca gelen hammadde istenilen basınç ve hız değerleri ile kalıbın içine püskürtülür. BMC enjeksiyon tekniğinin kendine ait başlıca parametreleri vardır. Bu parametrelerin en önemlileri; enjeksiyon hazne ayarı, enjeksiyon hızı, enjeksiyon basıncı, ütüleme ayarları, gaz alma ayarları ve geri emiş ayarlarıdır. Tüm bu parametreler tasarımın, hammaddenin ve prosesin işleyişine göre optimum noktalara getirilir.
 

Hidrolik preslemede ise hammadde kalıbın üzerine direkt olarak konulur ve presleme yapılır. Kullanılacak hammadde miktarı, üretilecek olan ürünün çapakları ve kütlesi göz önüne alınarak önceden hazırlanır. Hazırlanan hamurlar kalıbın üzerine en uygun pozisyonlarda yerleştirildikten sonra presleme gücü ve zamanı belirlenerek presleme prosesi başlatılır. Hidrolik preslemede enjeksiyon tekniği kadar teknik parametre olmamasına karşın, kendine ait üretim tekniği, kolaylığı ve hatta enjeksiyon yöntemine karşı bazı üstün yanları mevcuttur.

E-Posta Listemiz

Bizden Mail Almak için Lütfen Kayıt Olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Çerkeşli OSB Mah. İMES-9 Cad. No: 7 Dilovası / Kocaeli

+90 262 502 12 90

info@omkompozit.com.tr

web tasarım 2015 © OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. Tüm Hakları Sakldır. OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. İnstagram