Kategoriler

Blog / RTM

Önceden kesilmiş veya önceden şekillendirilmiş takviye malzemelerinin, erkek ve dişi kalıp arasına yerleştirilerek kapatıldığı bir kalıplama yöntemidir. Reçine, enjeksiyon kanallarından belirli basınç altında kalıp içine pompalanır. Genellikle enjeksiyon basıncı 2-3 bar arasındadır. Kalıp çevresine yerleştirilen bir conta ile sızdırmazlık sağlanır ve bu contaya yakın bir yerde bulunan hava vanasından hava tahliyesi yapılır. Kalıp yapımında kalıbın karşılaşacağı basınç dikkate alınmalıdır. RTM orta düzeyde üretim hacmine sahip bir kalıplama yöntemidir. Birçok uygulamada ve çeşitli boyutlarda kullanımını cazip hale getiren özel nitelikleri vardır.  Kalıp yüzeylerinden birine veya ikisine birden jelkot uygulanabilir. Korozyon dayanımı veya dış yüzey görünümünün daha iyi olması istenen durumlarda tül veya yüzey keçesi kullanılabilir. Sandviç konstrüksiyon ara malzemeleri mekanik ekleme parçaları ve somun cıvata gibi metal parçalar kalıplama sırasında bünye içerisine gömülerek birlikte kalıplanabilir.
 

Bu yöntemde işçilik daha ön planda olduğundan üretim hızı enjeksiyon yöntemi kadar yüksek değildir fakat karmaşık yapıda ürünlerin üretilmesine olanak sağlayan bir tekniktir. F1 arabalarında ve Concorde uçaklarında bazı kısımlar bu yöntem ile üretilir.

E-Posta Listemiz

Bizden Mail Almak için Lütfen Kayıt Olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Çerkeşli OSB Mah. İMES-9 Cad. No: 7 Dilovası / Kocaeli

+90 262 502 12 90

info@omkompozit.com.tr

web tasarım 2015 © OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. Tüm Hakları Sakldır. OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. İnstagram