Kategoriler

Blog / BMC & SMC üretim metotları

BMC/SMC  sıcak presleme imalatlarıdır. Sıcak pres kalıplaması ise, ısıtılmış metal kalıplar ile hamur haline getirilmiş polyester karışımının yüksek basınç altında kalıplanması yöntemidir. Bu yöntemler ile seri şekilde ürün almak mümkün olmasına karşın kalıp maliyetleri nedeniyle büyük parçalar üretmek zorlaşmaktadır.
 

 Her iki yöntemi de değerlendirecek olursak SMC kırpılmış ve dolgulu polyesterden oluşan bir bileşimdir. SMC bileşimi içerisinde kalıplanması için gerekli tüm malzemeleri (Reçine, Elyaf, Serteştirici, Düşük çekme katkıları vs.)  içerir. Bu bileşim üretim esnasında iki film arasında üretilip daha sonra rulo haline getirilerek kalıplanmaya girer. Böylelikle SMC bileşimini kullanırken herhangi bir ilavede bulunmak gerekmez. Ancak SMC bileşimi üretiminden sonra kalıplamadan önce birkaç gün bekletilmesi gerekir. SMC metoduyla üretilmiş parçalar genellikle çamurluk, spoyler, kaput gibi otomotiv parçalarında ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanı olan Otomotiv sektöründe SMC parça kullanımı hızla artmaktadır. Son yıllarda reçine ve kalıplama teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde metal yüzeyler kadar düzgün yüzeyler elde etmek mümkün olmuştur. Ayrıca üretim hızı da SMC parçaları avantajlı hale getirmektedir. Parçanın boyutlarına bağlı olarak kalıplama süresi  ortalama olarak 1-6 dakika arasında değişmektedir.
 

BMC metodu temel olarak SMC metoduna çok benzemektedir. Ancak BMC üretiminde bileşim tabaka halinde değil, polyester, kırpılmış elyaf, dolgu malzemesi ve çekme azaltıcı katkılar içeren bir hamur halindedir ve üretime alınmadan önce bir kıvamlaşma süresine gerek duyulmaz. Böylelikle hazırlanan hamur direkt olarak kalıbın içerisine yerleştirildiği gibi kapalı kalıplar içerisinde enjekte de edilebilir. BMC metoduyla üretilen ürünler arasında elektriksel parçalar ve otomotiv parçaları sayılabilir. BMC metodu ile üretilen parçalar daha grift ve karmaşık parçalar olabilir. SMC metodu ile daha yayvan tabaka halinde parçalar üretime yatkındır.

E-Posta Listemiz

Bizden Mail Almak için Lütfen Kayıt Olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Çerkeşli OSB Mah. İMES-9 Cad. No: 7 Dilovası / Kocaeli

+90 262 502 12 90

info@omkompozit.com.tr

web tasarım 2015 © OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. Tüm Hakları Sakldır. OM KOMPOZİT KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. İnstagram